Publiczne Gimnazjum im.L.Wyczółkowskiego

Dyrektor: mgr Bogdan Domański - nauczyciel dyplomowany

Społeczny zastępca: mgr Elżbieta Rusak - nauczyciel dyplomowany

SZTANDAR SZKOŁY

Sztandar Publicznego Gimnazjum im. Leona Wyczólkowskiego w Miastkowie Kościelnym został ufundowany przez mieszkańców Miastkowszczyzny, rodziców uczniów naszej szkoły, sponsorów oraz siostry Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, które wykonały sztandar.

Na awersie widnieje orzeł w koronie na tarczy ze srebrnym otokiem. Na  biało-czerwonym tle wyhaftowano słowa: BÓG, HONOR, OJCZYZNA, NAUKA. Na rewersie sztandaru na niebieskim tle znajduje się portret Leona Wyczółkowskiego otoczony liśćmi dębu, który był ulubionym motywem prac graficznych artysty. Wokół portretu umieszczono wyhaftowaną złotą nitką nazwę szkoły: Publiczne Gimnazjum im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym.

PATRON SZKOŁY

Leon Jan Wyczółkowski

urodził się 11 kwietnia 1852 roku w Hucie Miastkowskiej  gm. Miastków Kościelny

na Mazowszu.

W 1869 roku rozpoczął edukację artystyczną pod kierunkiem Antoniego Kamińskiego, Rafała Hadziewicza i Wojciecha Gersona w  warszawskiej Klasie Rysunkowej. Od 1873 roku młody artysta prezentował regularnie swe prace w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

Od roku 1875 artysta kontynuował naukę w Akademii Monachijskiej, uczęszczając do pracowni Antoniego Wagnera. W latach 1877-1879 Leon Wyczółkowski uczęszczał  do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych i studiował w pracowni Jana Matejki.

W 1879 roku osiadł na rok we Lwowie, następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie mieszkał do 1883 roku.

Pobyt na Ukrainie w latach 1883-1894 przyniósł stylistyczny przełom w twórczości malarza. Od tego czasu datuje się realistyczny nurt sztuki Leona Wyczółkowskigo.

W 1895 roku artysta powrócił do Krakowa, gdzie podjął pracę pedagogiczną w Akademii Sztuk Pięknych.

Około 1900 roku rozpoczął się ponad trzydziestoletni okres fascynacji Wyczółkowskiego grafiką oryginalną, do której zachęcił go artysta Feliks Jasielski.

Okres I wojny Światowej artysta spędził w Warszawie i Krakowie. Po wojnie, w latach 1918-1929, malarz zamieszkał w Krakowie, skąd często wyjeżdżał do swego majątku w Gościeradzu koło Bydgoszczy.

W roku 1929 Leon Wyczółkowski przeniósł swą pracownię do Poznania, a w 1934 objął stanowisko profesora grafiki   w  warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Artysta zmarł 27 grudnia 1936 roku w Warszawie  i zgodnie z Jego wolą został pochowany we Wtelnie  pod Bydgoszczą.

Żona artysty, Franciszka Wyczółkowska, w 1937 roku całą spuściznę artystyczną swego męża przekazała do muzeum  w Bydgoszczy. Było to 425 prac malarskich, graficznych i rysunkowych oraz pamiątki osobiste i wyposażenie pracowni.

Leon Jan Wyczółkowski należy do grona najwybitniejszych twórców okresu Młodej Polski. Ogrom Jego talentu przejawiał się  w bogatym repertuarze tematów, szerokiej skali środków ekspresji, a także mistrzostwie stosowanych technik artystycznych.

Dzieła artysty znajdują się w wielu polskich muzeach, a największy ich zbiór posiada Muzeum Okręgowe  w Bydgoszczy.

DZIEJE NASZEJ SZKOŁY

Publiczne Gimnazjum w Miastkowie Kościelnym

powołane  Uchwała  Nr V/33/99 Rady Gminy

w Miastkowie Kościelnym z dnia 15 marca 1999r.

Obwód szkoły obejmuje miejscowości:

Brzegi, Glinki, Kruszówka, Kujawy, Miastków Kościelny, Stary Miastków, Oziemkówka, Przykory, Ryczyska, Wola Miastkowska, Zabruzdy, Zabruzdy Kolonia, Zasiadały, Zgórze, Zwola, Zwola Poduchowa.

Poczatkowo gimnazjum funkcjonowało przy  Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Miastkowie, a od roku 2002 mieści się    w nowym budynku.

30 września 2006 roku  odbyła się uroczystośnadania imienia, przekazania sztandaru i oddania do użytku nowej sali gimnastycznej.

W tym szczególnym dniu swoją obecnością zaszczycili nas krewni patrona szkoły Leona Wyczółkowskiego - Pan Witold Wyczółkowski i Pan Zbigniew Wyczółkowski z żoną Ireną oraz licznie przybyli goście. Wśród nich:

Pani Stanisława Prządka, poseł na Sejm RP,

Pan Marian Piłka, poseł na Sejm RP,

Pan Adam Skup, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty i Wychowania w Siedlcach,

Pani Elwira Murawiec, Wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty i Wychowania w Siedlcach,

Pani Renata Bartnik, kustosz wystaw muzealnych i znawca życia i twórczości Leona Wyczółkowskiego.

Część oficjalną uroczystości zwieńczyło odsłonięcie pamiątkowej tablicy Leona Wyczółkowskiego – przecięcia wstęgi dokonał Pan Witold Wyczółkowski.

Szkoła na pamiątkę otrzymała obraz olejny pędzla Witolda Wyczółkowskiego przedstawiający portret patrona.

Szkoła oferuje zajęcia dodatkowe w:

Uczniowskim Ludowym Klubie Sportowym „WILGA”;

Młodzieżowej Orkiestrze Dętej;

Zespole wokalnym;

Szkolnym Klubie Europejskim;

Kole Przyjaciół Biblioteki;

Kołach przedmiotowych.

Szkoła dysponuje:

nowoczesną pracownią komputerową – 20 komputerów;

siedmioma salami lekcyjnymi;

salą gimnastyczna o wymiarach 15-27 metrów;

kompleksem boisk "ORLIK 2012";

boiskiem asfaltowym do piłki ręcznej;

boiskiem trawiastym do piłki nożnej.

Szkoła w liczbach:

160 uczniów w tym 71 dziewcząt i 89 chłopców