Publiczne Gimnazjum im. Leona Wyczółkowskiego

Logo szkoły

08-420 Miastków Kościelny

ul. Szkolna 8

Tel.: (025)754 42 40

Sprawozdanie z realizacji projektu "Moja Przyszłość" - II semestr.

Miastków Kościelny, 22.06.2015r.

 

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU SYSTEMOWEGO

„MOJA PRZYSZŁOŚĆ”

W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W MIASTKOWIE KOŚCIELNYM

W II SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

 

           W  roku szkolnym 2014/2015 25-osobowa grupa uczniów klasy IIIa i IIIb Publicznego Gimnazjum w Miastkowie Kościelnym brała udział w realizacji projektu systemowego finansowanego ze środków Unii Europejskiej pn. „Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe – „Moja przyszłość”. Projekt był realizowany w ścisłej współpracy z Gminą Miastków Kościelny, która jest jego beneficjentem.

      W II semestrze w ramach projektu uczestnicy kontynuowali udział w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych z języka angielskiego, matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii oraz w zajęciach z zakresu poradnictwa i doradztwa edukacyjno – zawodowego –    w sumie 20 godzin miesięcznie. Organizowane były również zajęcia wyjazdowe. 23 lutego 2015r. uczniowie brali udział w wycieczce do Garwolina, gdzie  uczestniczyli w lekcji na temat Wielkiej Brytanii w Bibliotece Pedagogicznej. W programie były również warsztaty     w profesjonalnej pracowni elektrycznej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Uczniowie wyjechali również 23 marca 2015r. na pokazy chemiczne pt. „Kolorowa chemia” oraz badania biologicznych oka i smaków na UMCS w Lublinie. 12 maja w ramach zajęć       z matematyki uczestnicy projektu odwiedzili Bank Spółdzielczy w Miastkowie Kościelnym, w którym zbierali informacje na temat funkcjonowania placówki oraz systemu kredytowania. Przeprowadzili również wywiad z dyrektorem banku na temat specyfiki pracy bankowca.      15 maja 2015r. grupa projektowa uczestniczyła w warsztatach wyjazdowych                          na Uniwersytecie Przyrodniczo – Humanistycznym w Siedlcach - zrealizowano zajęcia          z przedmiotów ścisłych na następujące tematy: „Od algebry Boole'a do Facebooka”, „Funkcje finansowe z zastosowaniem programu  Excel” oraz  warsztaty z zakresu statystyki. Uczestnicy projektu poznali także pracę wykładowcy uniwersyteckiego dzięki rozmowie         z dr. Markiem Siłuszykiem – adiunktem na Wydziale Nauk Ścisłych UPH w Siedlcach.

           W II semestrze uczniowie przygotowali wystawę prezentującą przygotowane foldery, plakaty, bryły matematyczne oraz gazetki ukazujące złudzenia optyczne i figury niemożliwe.

       W maju 2015r. grupa projektowa została zgłoszona do udziału w konkursie „Start           w przyszłość” na najciekawsze zajęcia realizowane w ramach projektu „Moja przyszłość”. Przygotowana została prezentacja multimedialna ukazująca działania projektowe realizowane w naszej szkole. Do zgłoszenia konkursowego zostały załączone również wybrane prace uczniów: film „Matematyka w kuchni”, Mini teczka zawodowa,   prezentacje multimedialne    z geografii i matematyki, prace plastyczne dotyczące złudzeń optycznych, dokumentacja fotograficzna wykonanych plakatów i prac plastycznych. Nasza grupa zajęła w tym konkursie III miejsce w klasyfikacji ogólnej i I miejsce wśród gimnazjów na 74 zgłoszone projekty. Reprezentacja uczniów wraz z panem dyrektorem i opiekunami 22 czerwca 2015r. uczestniczyła w Warszawie w uroczystej gali podsumowującej konkurs i odebrała nagrodę     w wysokości 6 tys. złotych, która zostanie przeznaczona na wakacyjną wycieczkę na Mazury w terminie 15-16 lipca 2015r. Wszyscy uczestnicy otrzymali również dyplomy za udział       w projekcie. Zdjęcia z gali i wywiad z opiekunem naszej grupy projektowej można zobaczyć na stronie internetowej www.mazovia.pl w zakładce Moja przyszłość – link dostępny           na stronie internetowej naszej szkoły.

        Na zakończenie roku szkolnego uczestnicy projektu „Moja przyszłość” udokumentowali  najciekawsze zadania projektowe w czerwcowym wydaniu szkolnej gazety „Prymus”,           w której opublikowano artykuły na temat warsztatów  i wycieczek zorganizowanych dla grupy projektowej oraz relację z konkursu „Start w przyszłość”.

        Dzięki udziałowi w projekcie „Moja przyszłość” szkoła pozyskała także nowe pomoce naukowe oraz sprzęt potrzebny do realizacji zajęć. Wśród zakupionych w II semestrze pomocy znalazły się następujące pozycje:

  1. Wymienny tusz do rządzenia wielofunkcyjnego;

  2. Plansze dydaktyczne z zakresu języka angielskiego, chemii, fizyki, matematyki           i ekologii:

    - Kwasy nieorganiczne,

    - Budowa materii ,

    - Wiązania chemiczne,

    -  Młody ekolog,

    - Segregacja odpadów,

    - W trosce o środowisko,

    - Jednostki układu SI,

    - Bryły obrotowe ,

    - Pola i objętości figur przestrzennych,

    -Potęgowanie i pierwiastkowanie,

    - Twierdzenie Pitagorasa,

    - Graniastosłupy ,

    - Ostrosłupy,

    - Animals,

    - Fruits & Vegetables ,

    - Means of transport,

    - Numbers, what time is it?,

    -  Professions.

  3. Edurom – pakiet przedmiotowy biologia;

  4.  Gra edukacyjna: Dookoła świata z Martyną Wojciechowską;

  5. Tablica z przyrządami matematycznymi pozioma;

  6.  Mapy geograficzne:

           - Minerały i skały,

           - Mapa Geologia Polski - tektonika i stratygrafia,

           - Mapa hipsometryczna Europy - ćwiczeniowa,

           - Krainy zoograficzne świata.

       

 

Dokumentacja projektu „Moja przyszłość” została przekazana do sekretariatu szkoły.