REGULAMIN GMINNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO „ORTOGRAFICZNA WIOSNA 2016"

REGULAMIN GMINNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
                                                                                         „ ORTOGRAFICZNA WIOSNA 2016”

Organizacja i przebieg konkursu:

1. Konkurs przygotowuje i przeprowadza Publiczne Gimnazjum im. Leona  Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym  we współpracy ze szkołami podstawowymi.
2. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych:
      • uczniowie szkół  podstawowych  (kl. IV  - VI);
      • uczniowie gimnazjum;
      • osoby dorosłe – mieszkańcy gminy Miastków Kościelny.

3. Dla osób dorosłych konkurs będzie miał charakter jednostopniowy (bez eliminacji wstępnych).
   Uczniów  szkół podstawowych i gimnazjum  obowiązuje  dwustopniowy konkurs:
      • etap szkolny,
      • etap gminny.

4. Uczestnicy konkursu na każdym etapie piszą dyktando. Teksty dyktand na etap szkolny przygotowują Szkolne Komisje Konkursowe.

5. Teksty dyktand na gminny etap konkursu przygotowuje Gminna Komisja Konkursu Ortograficznego powołana  w Publicznym Gimnazjum im. L. Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym.

6. Etap szkolny konkursu organizują i przeprowadzają Szkolne Komisje Konkursu Ortograficznego powołane przez dyrektorów szkół biorących udział w konkursie.

7. Do gminnego etapu konkursu zostają zakwalifikowani 3 uczestnicy etapu szkolnego, którzy  otrzymali największą liczbę punktów.

8. Pisemne zgłoszenia uczniów do  gminnego etapu  konkursu powinny nastąpić najpóźniej w dniu 13 kwietnia 2016 r.  na adres  Publicznego Gimnazjum im. L. Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym. Zgłoszenia można przekazać również faksem lub drogą mailową.

9. Zgłoszenia udziału dorosłych mieszkańców naszej gminy w konkursie przyjmowane będą do 13 kwietnia 2016r.:
      ? w sekretariacie Publicznego Gimnazjum im. L. Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym w godz. 8.00 – 15.00;
      ? drogą telefoniczną ( tel. 25 754 42 40 ) lub mailową (pg.miastkow@poczta.onet.pl).

10. Etap gminny konkursu organizuje i przeprowadza  Gminna Komisja Konkursu Ortograficznego powołana w Publicznym Gimnazjum im. L. Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym.

11. Konkurs gminny dla wszystkich grup wiekowych odbędzie się 21 kwietnia 2016 r.  o godz. 10.00  w Publicznym Gimnazjum im. L. Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym.

12. Laureatami konkursu gminnego zostają uczestnicy, którzy zdobędą najwyższą liczbę punktów w danej kategorii wiekowej.

13. Laureaci konkursu etapu gminnego otrzymują nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Miastków Kościelny.

Zasady oceniania dyktand :

1. Za dyktando na etapie szkolnym i gminnym uczestnik konkursu może otrzymać maksymalnie 30 punktów.

2. Za popełnione błędy w pisowni uczestnik konkursu traci :
      • 3 punkty – za błąd zasadniczy;
      • 1 punkt – za błąd drugorzędny;
      • 1 punkt – za 3 błędy interpunkcyjne.

3. Za  błędy zasadnicze uznajemy nieprawidłową pisownię wyrazów wielką i małą literą, ó – u, ż – rz, h – ch, partykuły „nie”,   cząstek trybu przypuszczającego(-bym, -byś, -by, -byśmy, -byście). Inne uchybienia w pisowni uznaje się za błędy drugorzędne.

4. Uczestnik może nanieść poprawki w dyktandzie poprzez przekreślenie błędnego zapisu i umieszczenie u góry formy poprawnej. Nie wolno używać korektora.