Wyniki Gminnego Konkursu Ortograficznego Ortograficzna Wiosna 2016r.

II edycja „Ortograficznej wiosny”

W czwartkowe przedpołudnie 21 kwietnia 2016r. w Publicznym Gimnazjum im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym odbyła się II edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego. Organizatorem przedsięwzięcia pod patronatem Wójta Gminy Miastków Kościelny była Gminna Komisja Konkursu Ortograficznego. Nauczycielki języka polskiego z gimnazjum zadbały o atrakcyjne autorskie teksty dyktand, które wzbudziły wiele pozytywnych emocji wśród uczestników konkursu.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 w sali gimnastycznej gimnazjum od uroczystego powitania gości przez Dyrektora szkoły, Pana Bogdana Domańskiego, gospodarza uroczystości, oraz krótkiego wystąpienia przedstawiciela władz gminnych – Zastępcy Wójta Pana Sławomira Rusaka. W ławkach zasiedli uczniowie szkół podstawowych z Miastkowa Kościelnego, Zgórza i Zwoli, gimnazjaliści, reprezentanci rodziców, nauczyciele, pracownicy miejscowych zakładów pracy oraz przedstawiciele lokalnych władz. Gospodarze podkreślili, że obecność dorosłych mieszkańców Miastkowszczyzny świadczy o ich wrażliwości na piękno języka polskiego i jest dobrym przykładem dla młodszego pokolenia. To także dowód odwagi oraz zachęta do zdrowej rywalizacji i sprawdzenia praktycznych umiejętności ortograficznych.

Konkurs zorganizowano w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazjum oraz  dorośli. Uczniowie szkół podstawowych zmierzyli się z autorskim dyktandem „Słówko o lekturach”, natomiast gimnazjaliści oraz dorośli napisali tekst (również autorski) zatytułowany „Słówko o bohaterach sienkiewiczowskich”. Oprawa konkursu ortograficznego oraz myśl przewodnia dyktand nawiązywały do obchodów Roku Henryka Sienkiewicza. W sali gimnastycznej organizatorzy pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza przygotowali wystawkę dzieł noblisty oraz zaprezentowali materiały biograficzne. Po napisaniu dyktanda uczestników zaproszono na filiżankę herbaty, a po krótkiej przerwie odbyła się akcja głośnego czytania pod hasłem „Cały Miastków czyta dzieła Sienkiewicza”. Przedstawiciele władz lokalnych, panie bibliotekarki, nauczyciele oraz uczniowie zaprezentowali wybrane fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza. Wspaniali lektorzy przenieśli słuchaczy w świat bohaterów sienkiewiczowskich, a zasłuchanie uczestników świadczyło o autentycznym zainteresowaniu literaturą.

Po sprawdzeniu prac konkursowych komisja wyłoniła laureatów i organizatorzy przystąpili do części finałowej konkursu ortograficznego. Dyrektor gimnazjum oraz Zastępca Wójta wręczyli podziękowania wszystkim uczestnikom dyktanda, a pamiątkowe statuetki otrzymali ci, którzy najlepiej poradzili sobie z trudnym tekstem.

Oto laureaci:

w kategorii szkół podstawowych

I miejsce – Gabriela Domańska, uczennica klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Miastkowie Kościelnym,

II miejsce – Alicja Bibik, uczennica klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoli

III miejsce – Julia Włodarczyk, uczennica klasy IV Publicznej Szkoły Podstawowej w Zgórzu;

w kategorii gimnazjum

I miejsce – Magdalena Paduch, uczennica klasy Ib,

II miejsce – Karolina Baran, uczennica klasy Ib,

III miejsce – Weronika Stępnicka, uczennica klasy Ib;

w kategorii dorośli

I miejsce – Pani Aneta Odziemczyk,

II miejsce ex aequo– Pani Bożena Krawczyk i Pani Małgorzata Dąbrowska,

III miejsce – Pan Waldemar Pogoda.

Akcje pt. „Ortograficzna wiosna 2016” oraz „Cały Miastków czyta dzieła Sienkiewicza” spotkały się z żywym zainteresowaniem odbiorców i przyniosły oczekiwane rezultaty – Sienkiewicz stał się bliższy nie tylko dzieciom i młodzieży, ale także dorosłym.

Zdjęcia z konkursu znajdują się na stronie naszego Organu Prowadzącego - Gminy Miastków Kościelny.  Link