Publiczne Gimnazjum im. Leona Wyczółkowskiego

Logo szkoły

08-420 Miastków Kościelny

ul. Szkolna 8

Tel.: (025)754 42 40

Sprawozdanie z wyjazdów edukacyjnych w ramach projektu „Uczymy się z sukcesem!”-- listopad 2016.

Sprawozdanie z wyjazdów edukacyjnych


          W roku szkolnym 2016/2017 w Publicznym Gimnazjum im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym realizowany jest projekt „Uczymy się z sukcesem!” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej X „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1.1 „ Edukacja ogólna i przedszkolna”, Poddziałania 10.1.1. „Edukacja ogólna (w tym w szkołach zawodowych)” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. W zajęciach projektowych biorą udział wszyscy uczniowie gimnazjum.

          W ramach realizacji projektu 28 i 29 listopada 2016r. odbyły się wyjazdy edukacyjne do Warszawy, w których wzięło udział 82 uczniów gimnazjum uczęszczających na zajęcia rozwijające z przedmiotów przyrodniczych. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Geologii, gdzie podziwiali różnorodność okazów skał, minerałów, skamieniałości oraz zapoznali się z budową geologiczną Polski. Największe zainteresowanie zwiedzających wzbudziły rekonstrukcje szkieletów mamuta, którego szczątki zostały odnalezione podczas prac związanych z budową obwodnicy Garwolina. W głównej sali wystawowej  wyeksponowano także szkielety nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego oraz polskiego dwunożnego dinozaura – dilofozaura. Licznie zgromadzone okazy, ilustracje, mapy i przekroje wzbogaciły gimnazjalistów w wiedzę z zakresu chemii, biologii, geografii i fizyki. Podczas pobytu w muzeum uczniowie wzięli udział w wykładach połączonych z prezentacją multimedialną pt. „Co niósł lądolód”- zajęcia prowadzone przez dr Tatianę Woroncową- Marcinowską oraz „Lód w roli głównej” – lekcja prowadzona przez mgr Katarzynę Skurczyńską – Garwolińską. Kontakt z pracownikami naukowymi muzeum oraz profesjonalnie prowadzone zajęcia niewątpliwie przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy uczniów gimnazjum.

       Wizyta w Muzeum Ziemi PAN zapoznała uczestników wycieczki z przeszłością geologiczną naszej planety. Uczniowie śledzili zapisy istnienia życia utrwalone w skałach, poznali zjawiska geologiczne, które kształtowały oblicze planety, a także zostali zapoznani z kolejnymi okresami dziejów Ziemi. Szczególne zainteresowanie gimnazjalistów wzbudziła wystawa poświęcona meteorytom pn. „Meteoryty – kamienie z nieba” prezentująca m.in. unikatowe zbiory kamieni z Pułtuska i Łowicza. Dostępne poza gablotami skały i skamieniałości, możliwość dotknięcia i sfotografowania eksponatów oraz pokazanie możliwości wykorzystania minerałów  np. w sztuce zdobniczej  - to walory muzeum. Pobyt w tej placówce dostarczył uczniom wielu wrażeń oraz cennych informacji dotyczących historii naszej planety.