Publiczne Gimnazjum im. Leona Wyczółkowskiego

Logo szkoły

08-420 Miastków Kościelny

ul. Szkolna 8

Tel.: (025)754 42 40

Sprawozdanie z wyjazdów edukacyjnych w ramach projektu „Uczymy się z sukcesem!”- kwiecień 2017r.

Sprawozdanie z wycieczki do Łodzi

      25 oraz 26 kwietnia 2017r. uczniowie wszystkich klas gimnazjum biorący udział w zajęciach rozwijających z przedmiotów przyrodniczych mieli możliwość uczestniczenia w wyjeździe edukacyjnym do Łodzi. Wycieczka została zorganizowana w ramach programu „Uczymy się z sukcesem!”.

         Pierwszym miejscem, do którego dotarli gimnazjaliści było Łódzkie Planetarium prowadzone przez Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Łodzi. Uczniowie obejrzeli tam film pt. „Dobór naturalny”, dzięki któremu mogli poznać czynniki sprawiające powstawanie nowych gatunków roślin i zwierząt. Film prezentowany na kopule planetarium dostarczył niecodziennych wrażeń, efekty wizualne pokazu były rewelacyjne. W ciągu godzinnego seansu młodzież podróżowała wraz z Karolem Darwinem dookoła świata, rozpoczynając wędrówkę od Galapagos, gdzie można spotkać przedziwne zwierzęta, np. latimerie, ryby będące żywymi skamielinami, niebieskonogiego głuptaka czy niewidome lustrzenie. Ewolucja ziemskiej fauny na pewno stała się bardziej zrozumiała, a sposób przekazu bez wątpienia odpowiadał młodym widzom. Projekcję filmu o Darwinie  i jego teorii doboru naturalnego poprzedził krótki pokaz zjawisk astronomicznych zachodzących aktualnie na niebie.

         Kolejnym punktem programu była wizyta w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. Ogród zajmuje powierzchnię 67 ha i należy do największych w Polsce,  jest podzielony na dziewięć działów tematycznych. Ma charakter parkowo-leśny. Krajobraz tego miejsca urozmaica 12 sztucznie usypanych wzgórz obłożonych granitowymi, wapiennymi i piaskowcowymi blokami skalnymi. Najwyższe zgrupowane są w alpinarium, a pozostałe znajdują się w ogrodzie japońskim, arboretum i dziale flory polskiej. Wspinaczka na niewielkie wzniesienia okazała się miłym urozmaiceniem wędrówki. W ogrodzie uczniowie mogli zatrzymać się wokół kilku zbiorników wodnych, obserwując zachowania kaczek krzyżówek czy przepięknie ubarwionych kaczek mandarynek. Miłośnikom przyrody na pewno pozostanie w pamięci stuletnia aleja lipowa, skansen roślinny wokół tradycyjnej zagrody wiejskiej czy przepiękna rabata z pięćdziesięcioma tysiącami kwitnących tulipanów.

         Ostatnim punktem programu było odwiedzenie łódzkiej palmiarni liczącej około 2400 gatunków i odmian roślin z ponad 139 rodzin botanicznych, zajmującej powierzchnię 1100m2. Wśród prezentowanych roślin egzotycznych uczniowie mogli podziwiać np. rodziny storczykowate, kaktusowate, begoniowate, palmowate czy paprotniki. Najbardziej zachwycające okazały się osiemnastometrowe palmy liczące ok.140 lat. Były one świadkami historii Łodzi, ponieważ początkowo rosły w oranżeriach łódzkich fabrykantów i carskich urzędników, a do szklarni miejskich trafiły na przechowanie w chwili wybuchu I wojny światowej.  Rośliny te stały się zalążkiem kolekcji roślin egzotycznych dzisiejszej palmiarni. Spacer po ogrodzie, palmiarni oraz ciekawe prelekcje pań przewodniczek umożliwiły uczniom nawiązanie bezpośredniego kontaktu z przyrodą, a tym samym ułatwiły poznawanie różnorodnego świata roślin i zwierząt.