Publiczne Gimnazjum im. Leona Wyczółkowskiego

Logo szkoły

08-420 Miastków Kościelny

ul. Szkolna 8

Tel.: (025)754 42 40

Warsztaty dziennikarskie - 9.06.2017r.

  WARSZTATY DZIENNKARSKIE


Dnia 9 czerwca br. w Gminnej Bibliotece w Miastkowie Kościelnym odbyły się czterogodzinne warsztaty z zakresu twórczego pisania zorganizowane w ramach projektu "Wspólny mianownik 4.0" realizowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów "Koncentrat". O godzinie 9:00 wyznaczeni przedstawiciele klas naszego gimnazjum rozpoczęli warsztaty, zaczynając od przedstawienia się i zapoznania z dziennikarkami, które prowadziły spotkanie. Każdy uczestnik otrzymał specjalny pakiet z materiałami, które przydały się w trakcie zajęć. Znalazły się tam wywiady ze specjalistami w zakresie językoznawstwa, miejsca na notatki,  a także cenne wskazówki dla tych, którzy chcą pisać lepiej i ciekawiej.

            Uczniowie czynnie uczestniczyli w warsztatach, wykonując różnorodne zadania przygotowane przez prowadzące. Na początku przypomnieliśmy sobie czym jest anagram (wyraz, w którym przestawiono litery) i wykorzystaliśmy tę wiedzę do utworzenia imion i nazwisk fikcyjnych bohaterów naszych przyszłych opowiadań. Koordynatorki projektu uświadomiły nam, że wystarczy tylko dłuższe imię i nazwisko dowolnej osoby (może być nawet nasze!), aby móc poprzestawiać w nim litery i wymyślić nietuzinkowe pseudonimy. Na przykład z liter tworzących imię i nazwisko Henryka Sienkiewicza powstała Wiki Hen-Sei, oryginalna postać pochodząca z Chin. Następnie skupiliśmy się na poszukiwaniu przyczyn znikania słów z języka.  Uczestnicy zajęć nie mieli problemów ze znalezieniem  powodów tego zjawiska, wymieniali np. brak zapotrzebowania na użycie jakiegoś słowa, zastąpienie słowa innym czy też używanie zamienników pochodzących z  języka angielskiego. Problemu nie przysporzyło również wymienienie takich wyrazów, które były modne jakiś czas temu, ale obecnie przestały być powszechnie używane.

            W dalszej części spotkania obejrzeliśmy prezentację, w której znane osoby, np. aktorzy czy prezenterzy telewizyjni podawali słowa, które według nich nie powinny zniknąć z języka, a jednak od czasu ich dzieciństwa są używane coraz rzadziej. Nie zabrakło także nieco bardziej twórczego zadania - każda grupa miała do dyspozycji te same wyrazy, których należało użyć do napisania krótkiego tekstu. Zadanie okazało się niełatwe, ponieważ słowa związane  były z różnorodną tematyką i naprawdę trudno było je połączyć w spójny tekst. Kolejna część spotkania poświęcona została dyskusji na temat powstawania nowych wyrazów i temu, jakie słowa wydają się mieć śmieszny, tłusty, posępny czy kłamliwy wydźwięk. Każdy z nas miał czas na przyporządkowanie wyrazów do poszczególnych kategorii. Jako przykład słowa tłustego posłużył muł, masło czy błoto; wyrazu kłamliwego - półświatek, posępnego - cham, dybać, słup czy trumna, a zabawnego - bulgotać czy bąbel.

            Ostatnie zadanie, tym razem indywidualne, polegało na tym, aby w ciągu 10 minut napisać opowiadanie lub list, w którym należało umieścić wylosowane wyrazy. Początek tekstu brzmiał: "W końcu nadszedł moment, gdy wszystko się zmieniło". Chętni mogli przeczytać swoje prace i posłuchać opinii prowadzących na temat ułożonego tekstu. Na koniec na każdego uczestnika warsztatów czekała słodka niespodzianka. Podsumowując, należy stwierdzić, że warsztaty okazały się cennym źródłem informacji, ciekawostek i wskazówek dla osób, które lubią pisać dla siebie, na blogu czy też do gazetki szkolnej. Wszyscy wynieśliśmy z tego spotkania coś dla siebie.