Publiczne Gimnazjum im. Leona Wyczółkowskiego

Logo szkoły

08-420 Miastków Kościelny

ul. Szkolna 8

Tel.: (025)754 42 40

Projekt "Na Własne Konto"

A miało być tak pięknie...

            ale nie będzie. Chociaż, kto wie?  W pierwszym tygodniu ferii zimowych, kiedy to społeczność uczniowska będzie zasłużenie odpoczywać, grupa dwudziestu pięciu śmiałków rozpocznie ciężką pracę w projekcie  "NA WŁASNE KONTO".

Aby projekt mógł zagościć w naszym gimnazjum, włodarze gminy musieli się trochę natrudzić… A teraz juz  na poważnie.


            Mamy okazję (szczęście?) wziąć udział w I edycji programu „Na Własne Konto”  w roku szkolnym 2012/2013.

Organizatorem i pomysłodawcą Programu jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Koncepcja dydaktyczna i metodologiczna powstała we współpracy ze specjalistami, przede wszystkim  ze Szkoły Głównej Handlowej. Program jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Do udziału w programie zostaną zaproszone banki lokalne, przede wszystkim banki spółdzielcze. Operatorem programu jest Fundacja na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000” im. M. Rataja.

            Głównym celem programu „Na własne konto” jest poszerzenie wiedzy ekonomicznej, kształtowanie postaw przedsiębiorczych/aktywnych i umiejętności planowania własnejścieżki zawodowej wśród uczniów gimnazjum. Ma to szczególnie znaczenie dla młodzieży z terenów wiejskich, która wcześniej usamodzielnia się, trafia na tzw. rynek pracy i podejmujedziałalność zawodową. Umiejętności kluczowe, takie jak: postawa przedsiębiorczości ekonomicznej i społecznej, inicjatywność, zaradność oraz z tym związane umiejętnościobywatelskie to również wymogi współczesnego rynku pracy. Dlatego umiejętności tepowinny  być kształtowane już od najmłodszych lat. Program edukacji ekonomicznej w swoim założeniu ma pomóc młodzieży z terenów wiejskich w odnalezieniu się w nowych warunkach szkolnych po zakończeniu gimnazjum i rozpoczęciu nauki w szkole ponadgimnazjalnej (znajdującej się zwykle w większej miejscowości), wpłynąć na trafne wybory ścieżki edukacyjnej, a w przyszłości - zawodowej. W założeniu realizacja programu powinna przyczynić się do zmniejszenia dysproporcji w znajomości narzędzi finansowych i przedsiębiorczych pomiędzy młodzieżą miejską apochodzącą z terenów wiejskich, na których realizowany jest program.


Program będzie przebiegał w dwóch etapach:


Etap I – realizowany w okresie ferii.  Zajęcia będą prowadzone przez  parę nauczyciel - student.

I tu zagadka? Para nauczyciel - student, kim będzie student? Chłopcy chcą, aby była to studentka - kobieta, a dziewczyny wolą studenta - mężczyznę? Kto do nas przyjedzie? Już niedługo wszystko się wyjaśni , cierpliwości.

Zajęcia będą zblokowane w pięć modułów  obejmujących m.in. następujące zagadnienia: postawa przedsiębiorcza, pieniądze i bankowość, oszczędzanie i inwestowanie, moja praca i kariera, ścieżka edukacyjna i zawodowa.


Etap II – przewiduje kontynuację etapu I w formie konkursu projektowego, w ramach którego uczniowie przygotują projekt młodzieżowej gazety ekonomicznej. Projekty konkursowe opracowane w II etapie, będą podlegały ocenie, a efekty pracy uczniów będą nagradzane. Autorzy pięciu najlepszych projektów zostaną zaproszeni na finał indywidualny do Warszawy.


I jak? Brzmi nieźle, prawda?

O wszystkich poczynaniach naszych śmiałków postaramy się informować na bieżąco.

Może dorzucimy jeszcze jakieś fotki...